
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Positions | 18 (2 x 9) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Stack Height | 6.75 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 299
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20477
Ext.Price$0.20477
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20477 | $0.20477 |
| 10 | $0.16205 | $1.62050 |
| 50 | $0.14062 | $7.03100 |
| 100 | $0.12203 | $12.20300 |
| 500 | $0.11174 | $55.87000 |
| 1000 | $0.10563 | $105.63000 |
